News...LATEST!!!‎ > ‎

U21 & Minor Championships

posted 28 Jan 2015, 12:53 by Garret Byrne

Hurling Committee Meeting Update
The draws for the Under 21 and Minor Hurling Championships were made with the Under 21 commencing on Saturday 21st February and Minor on the 4th April. 
This year's Senior & Intermediate Hurling Championships will commence on Saturday 25th April and Leagues will begin on 14th February.
Regrading of players must now be in by the 27th February.
A special meeting of Club delegates to discuss Congress Motions will be on the 10th February.
Clubs are asked to forward articles and photographs to the Connacht Council or John Fallon for inclusion their 'Into the West' publication.
The Committee unanimously agreed that all Galway Hurling Teams should be allowed compete in the Leinster Championships and to pursue the matter.

 

 

                                         County Under 21 (A) Hurling Championship

Round 1
1 Athenry v Oranmore/Maree
2 Liam Mellows v Tommy Larkins
3 Loughrea v Kilnadeema/Leitrim
4 Ardrahan v St. Thomas'
5 Ahascragh/Fohenagh v Castlegar
6 Cappataggle v Tynagh/Abbey/Duniry
7 Castlegar v Gort
8 Craughwell v Turloughmore

Round 2
Winners v Winners and Losers v Losers
(1 v 2)(3 v 4)(5 v 6)(7 v 8)

 

County Under 21 (B) Hurling Championship

Top team to Qualify to Quarter-finals, or bye to Semi.

 

Group A
1 Cois Fharraige
2 Killimordaly
3 Padraig Pearses

Group B
1 Kilconieron
2 Kiltormer
3 Sarsfields

Group C
1 Meelick/Eyrecourt
2 Carnmore
3 Abbeyknockmoy

Group D
1 Portumna
2 Ballindereen
3 Michael Cusacks

Group E
1 Mullagh
2 Mountbellew/Moylough
3 Kinvara

Group F
1 Moycullen
2 Killimor
3 Rahoon/Newcastle

 

County Minor (A) Hurling Championship

Top four teams qualify for Quarter-Finals

 

Group A
1 Ardrahan
2 Sarsfields
3 Castlegar
4 Kilconieron
5 Loughrea
6 Athenry

Group B
1 Clarinbridge
2 Kilnadeeman/Leitrim
3 Craughwell
4 Turloughmore
5 Tynagh/Abbey/Duniry
6 Killimor

 

 

 

County Minor (B) Hurling Championship

Top two teams in each Group to Quarter-Finals

 

Group A
1 Mullagh
2 Kinvara
3 Gort
4 Moycullen
5 Oranmore/Maree
6 Portumna

Group B
1 Mountbellew/Moylough
2 Killimordaly
3 Kiltormer
4 Carnmore
5 Meelick/Eyrecourt
6 Barna/Furbo

Group C
1 Cappataggle
2 Abbeyknockmoy
3 Padraig Pearses
4 Michael Cusacks
5 Cois Fharraige

Group D
1 Tommy Larkins
2 Ahascragh/Fohenagh
3 Annaghdown
4 St. Thomas'
5 Liam Mellows

Comments